środa, 24 kwietnia 2013

Desert boots

Dziś porywam się na temat , który wraca na rozmaitych forach internetowych z częstotliwością nowych hipotez dotyczących rzekomego zamachu pod Smoleńskiem lub zabójstwa prezydenta Kennedyego. Czyli dość często.
Parafrazując prezydenta Komorowskiego , z jego filmiku wyborczego sprzed kilku lat: Kiedy pytają mnie , czym się różnią buty chukka od desert boots – odpowiadam: buty chukka to zbiór wielu typów butów , wśród których są również desert boots. Buty chukka mają zazwyczaj wyższą cholewkę , są bardziej masywne niż deserty , których klasyczne modele są wykonane , najczęściej z zamszu a podeszwa jest niemal zawsze z krepy , czyli po prostu z porowatego kauczuku. Za to, buty typu chukka mogą być szyte z gładkiej skóry , płótna , poliestru , wełny i wielu innych materiałów.  
Jeśli dalej nie kminicie za bardzo różnicy-dajcie sobie spokój. Jeśli podobają się wam jakieś buty , macie kasę , a nie jest dla was  za bardzo ważne , czy będziecie paradować w chukka czy desertach-bierzcie je! Jeśli nie chcecie wyjść na ignorantów , mówcie , że kupiliście sobie zajebiste buty chukka , bo tak jak wspomniałem: każdy desert but jest chukka , ale nie każdy chukka jest desertem. Z tymi butami jest jak z ludźmi: wszyscy pochodzimy od małpy , chociaż niektórzy bardziej ją przypominają , inni mniej.
Ale wracając do butów , przedstawiam Wam moje desert boots , a może chukka?:-)
Historia desert boots rozpoczęła się w latach 40 ubiegłego stulecia, kiedy to niejaki Nathan Clark , podpatrzył , że oficerowie brytyjscy stacjonujący w Egipcie , po godzinach noszą wygodne zamszowe buty na gumowej podeszwie. Wkrótce odkrył , że są sprzedawane m.in. na bazarze w Kairze. Prawdopodobnie ich pierwowzorem , były buty potomków holenderskich pionierów , zwanych Burami , którzy podczas II wojny światowej walczyli w na Zachodniej Saharze szeregach brytyjskiej 8 Armii.

Pan Clark po powrocie do Somerset w Anglii w roku 1949 , zaczął produkować owe buty na skalę przemysłową i dorobił się na tym , całkiem sporego majątku. Proste a zarazem wygodne desert boots idealnie wpasowały się w kanony mody lat 50 i 60. W desertach chętnie paradowali  , zarówno, amerykańscy beatnicy jak i , brytyjscy MODs.
W roku 1967 , zastępca przewodniczącego Izby Lordów, Lord Shackleton wrócił z Adenu do Londynu z parą nowiutkich desertów , wykonanych przez lokalnych rzemieślników. Koledzy z rządu tak mu pozazdrościli , że kilku z nich natychmiast zamówiło podobne z tego samego źródła. Nie wiem czy anegdota ta jest prawdziwa , czy to wymysł speców od PR-u, firmy Clarks , ale brzmi pięknie.
Ten rodzaj obuwia upodobali sobie m.in.Steve McQueen , Bob Dylan czy Liam Galagher z zespołu Oasis.
Na czym polega fenomen tych butów? Może na tym , że właściwie można je nosić do wszystkiego , no może z wyjątkiem eleganckich garniturów.

                                                                          Chukka/desert boots-inspiracje:


Zdjęcia:QueenKatrina,trashness.com,styleguy.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz